SM tuloksia

SM-voittajat vuodesta 1948

vuosi | paikka | kippari | gasti(t) | vene | seura
2017 Pori Ville Aalto-Setälä BSF (8)/Walter Wahlroos BSS Titanic
2016 Helsinki Ville Aalto-Setälä (7.)/Eveliina ja Eemil A-S BSF Titanic
2015 Turku Ville Aalto-Setälä (6.)/ Eveliina ja Eemil A-S BSF Titanic
2014 Kotka Claus Carpelan(12.)/Risto Valjus Ihan sama HSK
2013 Vanajavesi Ville Aalto-Setälä(5.)/Eveliina A-S Titanic BSF
2012 Tampere Kai Saarhelo/Jaakko Mikkonen Hungry Heart II BSF/S-88
2011 Helsinki Claus Carpelan(11.)/Riku Vääriskoski 75er HSK
2010 Pori Claus Carpelan(10.)/Riku Vääriskoski 75er HSK
2009 Tampere Ville Aalto-Setälä(4.)/Eemil A-S Titanic BSF
2008 Hanko Claus Carpelan(9.)/Risto Valjus&Riku Vääriskoski HSK
2007 Tampere Ville Aalto-Setälä(3.)/ Jussi Nevas BSF
2006 Helsinki Claus Carpelan(8.)/ Risto Valjus 75er HSK
2005 Pori Claus Carpelan(7.)/ Risto Valjus 75er
HSK 2004 Turku Claus Carpelan (6.)/ Risto Valjus 75er
HSK 2003 Helsinki Ville Aalto-Setälä (2.)/ Jussi Nevas BSF
2002 Pori Claus Carpelan (5.)/ Risto Valjus 75er HSK
2001Hanko Claus Carpelan(4.)/ Risto Valjus Kalpea Haamu HSK
2000 Tampere Claus Carpelan(3.)/ Risto Valjus Kalpea Haamu HSK
1999 Kokkola Claus Carpelan(2.)/ Risto Valjus Kalpea Haamu HSK
1998 Keuruu Ville Aalto-Setälä(1.)/ Jussi Nevas xxx BSF
1997 Turku Sampo Valjus/ Reetta Valjus Laiska Kettu OPS
1996 Pori Matti Pehkonen/ Kati Pehkonen Doris HSK
1995 Pori Rikard Bjurström/ Håkan Bjurström Turbo Joker N
1994 Tampere Håkan Bjurström(15.)/Laila Bjurström Turbo Joker N
1993 Jyväskylä Håkan Bjurström(14.)/Rikard Bjurström Turbo Joker N
1992 Helsinki Håkan Bjurström(12.)/Rikard Bjurström Turbo Joker N
1991 Kokkola Håkan Bjurström(11.)/Rikard Bjurström Turbo Joker N
1990 Keuruu Håkan Bjurström(10.)/Rikard Bjurström Turbo Joker N
1989 Pori Håkan Bjurström(9.)/Rikard Bjurström Turbo Joker N
1988 Lohja Håkan Bjurström(8.)/Rikard Bjurström Turbo Joker N
1987 Turku Claus Carpelan(1.)/ Freddy Wegelius Musta Surma HPS
1986 Tampere Jukka Lahti/ Juhani Heljo Psykopaatti N
1985 Oulu Håkan Bjurström(7.)/ Laila Bjurström Storken N
1984 Vanajavesi Håkan Bjurström(6.)/ Laila Bjurström Storken N
1983 Helsinki Håkan Bjurström(5.)/ Laila Bjurström Storken N
1982 Kokkola Håkan Bjurström(4.)/ Laila Bjurström Storken N
1981 Hanko Håkan Bjurström(3.)/ Laila Bjurström Doppingen N
1980 Pori Håkan Bjurström(2.)/ Laila Bjurström Doppingen N
1979 L:ranta Håkan Bjurström(1.)/ Laila Hukka Doppingen N
1978 Hanko P.A Lindholm (2.)/ Matti Nieminen (3.) Tandberg HSF
1977 Tampere P.A Lindholm (1.)/ Matti Nieminen (2.) Tandberg HSF
1976 Hki Bill Holmström/ Pentti Nippala Ingenting HSF
1975 Turku Matti Nieminen 1.)/ Seppo Ajanko Thea II TPS
1974 Kokkola Stefan Winqvist (3.)/ Alf Renvall Courage Sex SSÄ
1973 Lohja Stefan Winqvist 2.)/ Alf Renvall Courage II SSÄ
1972 Pori Stefan Winqvist (1.)/ Alf Renvall Courage II SSÄ
1971 Hamina Jukka Niiniranta 3.)/ Pekka Niiniranta Dubhe TPS
1970 Pietarsaari Jukka Niiniranta (2.)/ Pekka Niiniranta Dubhe TPS
1969 Kotka Tero Porlamo/ Asko Partanen Bränsla HSK
1968 Hanko Jukka Niiniranta (1.)/ Timo Telkola Dubhe TTPS
1967 Helsinki Timo Lampen/ Kenneth Palmgren Onkel Max BS
1966 Kokkola Tero Porlamo/ Jarl Törnqvist Cherie HSK
1965 Turku Ingmar Björndahl/ Rolf Strand Albatross IV GSF
1964 Vaasa Teddy Weber/ Knut Grönroos Lalaika ESF
1963 Tampere Martin Uunila/ Göran Palmgren Zizi BS
1962 Pori Juhani Salovaara/ Erik Aikala Amok NJK
1961 Loviisa Carl-Johan/ Sven-Erik Krogius Ram-Ram NJK
1960 Helsinki N-E Bjurström/ Olle Strandell Tiira II ASS
1959 Kotka Pauli Vatanen/ Jorma Keravuori Zsa-Zsa BS
1958 Turku Olavi Valli/ Bobban Sulin Tiira II TPS
1957 Turku (1. virallinen) Carl-Olof Granfelt Brio HSS
1956 Helsinki Carl-Chr. Trapp (2.)/ Rainer Lund Zsa-Zsa ASS
1955 Kulosaari Carl-Chr. Trapp (1.)/ P.J. Mustelin Zsa-Zsa ASS
1954 Kotka Olle Palmberg (4.) Lill-Mon ASS
1953 Helsinki Olle Palmberg (3.)/ Frej Palmberg Lill-Mon ASS
1952 Vaasa Olle Palmberg (2.) Lill-Mon ASS
1951 Turku Christer Granfelt Cherie HSS
1950 Turku Olle Palmberg (1.) Irma ASS
1949 Helsinki Rafael Sanchez-Rosenlindt Gitana NJK
1948 Vaasa Peter Wihore Gitta WSF

SM-paikkakunnat
2018 Turku
2017 Pori
2016 Helsinki
2015 Turku (TPS)
2014 Kotka (KPS)
2013 Vanajavesi (VVP)
2012 Tre (V-71)
2011 Hki (HSK)
2010 Pori (BSF)
2009 Tre (V-71)
2008 Hanko (HUS)
2007 Tre (N)
2006 Hki (HSK)
2005 Pori (BSF)
2004 Tku (ASS)
2003 Hki (SPS)
2002 Pori (BSF)
2001 Hanko (HSF)
2000 Tre (N)
. . .
1948 Vaasa (WSF)

SM-palkintoja

  1. SM-voittajan pytty
  2. Mahlenin malja - Classic I palkinto parhaalle puuveneelle (Kaj Mahlbergin lahjoitus)
  3. Karhu-patsas - Classic II-palkinto parhaalle yli 15-vuotiaalle lujitemuoviveneelle (Jukka Tainion lahjoitus)
  4. Unkari taulu - paras SM-ensikertalainen (Roger Nylundin lahjoittama)
  5. Mixed Cup - paras sekapari
  6. Metso palkinto - paras SM-gasti