Kiertopalkinnot

VIKLALUOKAN PALKINNOT

Luokan palkintohistoria alkaa vuodesta 1947, jolloin Suomessa järjestettiin ensimmäinen Viklakilpailu. Tälle sivulla kuvataan nykyisin jaossa olevien palkintojen taustoja.

Kaiverrusohje
Mikäli palkinnon palkinnossa on paikka kaiverrukselle, eikä palkinnon lahjoittajan lahjakirjassa ole toisin mainittu, palkinnon saaja vastaa kaiverruksen teettämisestä omalla kustannuksellaan. Kaiverruksen sisältö vastaa aiempia merkintöjä, yleensä sisältäen nimen ja vuosiluvun, jolloin palkinto on voitettu. Palkinnot luovutetaan seuraavalle palkinnon saajalle kaiverrettuna ja kiillotettuna.

**************************
* RANKING-SARJAN PALKINTO *
**************************

RANKING POKAALI
RANKING-SARJAN VOITTAJAN PALKINTO
Prestoperuna Oy:n Carl-Johan Carpelanin vuonna 1976 lahjoittama hieno hopeinen kiertopalkinto vuotuisen Snipe Ranking-sarjan voittajakipparille.

****************
* SM-PALKINNOT *
****************

ERIK AIKALA POKAALI
SM-VOITTAJAN PALKINTO
Palkinto jaetaan Suomenmestarille. Vuonna 1978 lahjoitettu, lahjoittajana Kultasepänliike Erik Aikala. Kotimaisten sarjojen arvokkain palkinto. Palkinnon omistaa Suomen Viklaliitto ry. Jos Suomen Viklaliito ry lakkaa olemasta, palkinto lahjoitetaan Urheilumuseoon. Palkinnon saajan on palautettava palkinto alkuperäisessä kunnossa, kaiverrettuna ja puhtaana seuraavan vuoden SM kilpailuihin. Palkinnon saaja vastaa kaiverruksen teettämisestä. Kaiverrukseen tulee nimi sekä vuosiluku, jolloin palkinto on voitettu.

METSO POKAALI
PARAS SM-GASTI
Lahjoittaja Metso Oy, Alf Renvall vuonna 2004.

MIXED CUP POKAALI
PARAS SM-SEKAMIEHISTÖ
SM-kisojen parhaalle sekamiehistölle jaettava palkinto, jonka Sampo ja Risto Valjus voittivat Italian Omegnassa Lago d’Ortalla 1987. Palkinto löysi uuden käyttökohteen parhaan mies-nais- tai nais-miestiimin palkintona.

NORPPA PALKINTO
MASTERS SM-VOITTAJA
Lappeenrantalaisen LOAS:in ja Timo Nurmen vuonna 2013 lahjoittama Masters SM:n voittajaveneelle jaettava Norppa-mallinen kiertopalkinto

UNKARI TAULU
PARAS SM-ENSIKERTALAISKIPPARI
Parhaan SM-tulokaskipparin palkinto. Taulun lahjoitti Roger Nylundille 1990-luvun alussa unkarilainen Balaton-järvellä veneitä veistänyt ja useita Viklojakin tehnyt veneenveistäjä Josef Reichstetter. Roger lahjoitti taulun edelleen Viklaliitolle jaettavaksi SM-kisoissa kiertopalkintona parhaalle ensikertalaiskipparille. Taulu on jaettu ensimmäisen kerran vuonna 1993 kokkolalaisille Hallmanin sisaruksille.

MAHLENIN MALJA: PARAS CLASSIC SM I PUUVENE
Ensisijaisesti puuvenesarjan voittajaveneelle jaettava vuonna 2003 Kaj Mahlbergin lahjoittama häränsarvi Mahlénin malja. Lahjakirja löytyy liitteenä, ks. pdf-linkki.

ISO KEIJO MÄTTÖ PIKARI
SM-KISOJEN PARAS JÄRJESTÄVÄN SEURAN KIPPARI
Edesmenneen armoitetun kotkalaisen viklamiehen puolison Raija Mätön Kotkassa 3.8.2014 lahjoittama muistopalkinto. Palkinnon omistaa Suomen Viklaliitto ry. Jos Suomen Viklaliitto ry lakkaa olemasta, palkinto kuuluu Kotkan Pursiseura ry:lle tai Mätön perikunnalle. Palkinto on tarkoitettu kyseessä olevan vuoden Suomen mestaruuskilpailuja järjestävän seuran parhaan veneen kapteenille.
Palkinnon saajan on palautettava palkinto alkuperäisessä kunnossa, kaiverrettuna ja puhtaana palkintoon kuuluvassa mahonkisessa laatikossa seuraavan vuoden SM kilpailuihin.
Palkinnon saaja vastaa kaiverruksen teettämisestä. Kaiverrukseen tulee veneen ja kapteenin nimi sekä vuosiluku, jolloin palkinto on voitettu. Lahjakirja löytyy liitteenä, ks. pdf-linkki.

PIENI KEIJO MÄTTÖ FAIR PLAY PIKARI
SM-KISOJEN REHDIN PURJEHTIJAN PALKINTO
Kotkalaisen viklavaikuttaja Keijo Mätön lesken Raija Mätön Kotkan SM-kisoissa 3.8.2014 lahjoittama hopeinen pikari. Jaetaan osallistujien kesken tehdyn äänestyksen perusteella. Palkinnon omistaa Suomen Viklaliitto ry. Jos Suomen Viklaliitto ry lakkaa olemasta, palkinto siirtyy Kotkan Pursiseura ry:lle tai Mätön perikunnalle.
Palkinto on tarkoitettu rehdille purjehtijalle niin maissa kun vesillä. Palkinnon saajasta äänestävät kyseessä olevan vuoden SM kilpailuun osallistuneiden veneiden kapteenit.
Palkinnon vastaanottajan on palautettava palkinto alkuperäisessä kunnossa, kaiverrettuna ja puhtaana palkintoon kuuluvassa mahonkisessa laatikossa seuraavan vuoden SM kilpailuihin.
Palkinnon saaja vastaa kaiverruksen teettämisestä. Kaiverrukseen tulee purjehtijan nimi ja vuosiluku, jolloin palkinto on voitettu. Lahjakirja löytyy liitteenä, ks. pdf-linkki.

KARHU PALKINTO
PARAS CLASSIC II VENE (VÄH. 15-v. LUJITEMUOVIVENE

Pääkuva: SM-kisojen palkintopöydän antia Kotkan SM-kisoissa 2014
Alakuva I: Keijo Mätön leski luovuttamassa Rehdin purjehtijan palkintoa Pekka Taipaleelle
Alakuva II: Mahlénin malja

Kuvat | kaisaarhelo
Päivitetty 20230325 | kaisaarhelo/jlehtinen/mvaljus